Nafukovací nebo pevný paddleboard? Víme, který bude pro vás vhodnější

Pokud jste se někdy o paddleboardy zajímali nebo plánujete jeho koupi, jistě víte, že se dělí na pevné a nafukovací. Logicky se dá odvodit, že nafukovací paddleboardy mají výhodu v rozměrech, ve skladování či bezproblémovém transportu. Na druhou stranu i pevné paddleboardy mají určité výhod, o kterých si povíme v následujícím článku. Pokud si tedy stále nejste jistí, zda nafukovací nebo pevný tak nezoufejte, pomůžeme vám tento problém vyřešit.  

Paddleboardy

Skladování, aneb jak jste na tom s prostorem?

Jeden z nejklíčovějších parametrů je právě zmiňované skladování. Je nutné si uvědomit, zda máte skladovací prostor pro pevný paddleboard nebo ne (průměrná výška paddleboardu je přes 3 metry). Pokud bydlíte například v bytě a už dopředu víte, že prostor nemáte, pak je nafukovací paddleboard pro vás jasnou volbou.

Druhým kritériem je i dostupnost vody. Ne každý má jezero nebo řeku po ruce a většinou tak musíte za touto zábavou cestovat. V takovém případě oceníte spíše nafukovací paddleboard, který snadno hodíte do kufru auta. Ten, kdo má na autě zahrádku, jezdí častěji nebo má vodu pád kroků, uvítá naopak pevný paddleboard. Přinejmenším si ušetří čas i síly při nafukování.

Věděli jste že:

Nafukovací paddleboard muž nafoukne v průměru za 7 minut? Ženám to trvá v průměru o minutu déle.

Odolnost je v určitých případech také důležitá

Mimo skladování je také důležité si uvědomit, kde budete nejčastěji jezdit. Pevné paddleboardy mají v tomhle ohledu značnou výhodu. Logicky jsou pevnější a odolnější, proto jsou mimo jezera a rybníky vhodné i na divoké řeky, kde se můžete setkat s plytkou vodou a narazit tak na mělké dno (kameny). Nafukovací paddlebaordy jsou naopak určené převážně do klidnějších vod (rybníky, jezera, klidné řeky), kde mělké dno nehrozí.

Paddleboardy

Rychlost a zkušenosti

Jak je to s rychlostí? Všeobecně platí, čím je paddleboard užší a delší, tím je rychlejší. Naopak čím je kratší a širší, tím je pomalejší a vhodný tak spíše pro začátečníky. Ti, kteří mají s paddlebaordingem nějaké zkušenosti zvolí spíše delší paddleboard, protože stabilita je pro ně hračkou, a naopak budou chtít přidávat na rychlosti. Samotnou rychlost však ovlivňuje i typ prkna. Pokud chcete dosáhnout maximálních rychlostí, lépe se vám to bude dařit s pevným plovákem. Některé totiž disponují speciální drážkou, která vytváří jakousi „vzduchovou kapsu“ a umožňuje tak vyvinout vyšší rychlost. Tuto drážku u nafukovacích paddleboardů bohužel nenajdete.

Stále nemáte jasno?

Pokud si ani po přečtení tohoto článku nejste úplně jistí, položte si jednoduchou otázku. Jak často a kde budu na paddleboardu jezdit? Pokud budete jezdit na paddleboardu spíše rekreačně o víkendech s rodinnou a zároveň nebydlíte někde u řeky, pak je pro vás ideální nafukovací paddleboard. Snadno ho sbalíte, nebude vám nikde překážet, vezmete do auta a jelikož nebudete profi závodník, bude pro vás důležitější stabilita než rychlost.

Naopak, pokud už jste na paddleboardu někdy jezdili a víte, že vás to zatraceně baví, bydlíte u vody nebo převážení není pro vás problém, pak zvolte pevný paddleboard. Nejen že po čase budete chtít jezdit rychleji a rychleji, ale třeba jednou zavítáte i na divočejší řeku, kde má pevný paddleboard značné výhody.    

Zpět na kategorii