Jak vybrat odrážedlo?

Nevíte si rady s výběrem dětského odrážedla? Jaký typ či velikost pořídit? Jsou vhodnější dřevěná odrážedla, plastová nebo spíše odrážedla kovová? Jaké odrážedlo pro děti od jednoho roku? Pokud jste si položili alespoň jednu z těchto otázek, tak je tento článek pravě pro Vás. Pojďme si projít, co vše je důležité při výběru odrážedla sledovat.

Dětská odrážedla jsou novinkou posledních let a u dětí se stávají více a více populární. Dalo by se říct, že dětská odrážedla jsou první věc, kterou dokáže dítě ovládat samo. Mnoho rodičů proto řeší první seznámení dítěte s cyklistikou právě tak, že mu pořídí dětské odrážedlo, což je nejlepší cesta jak v dítěti pěstovat lásku k tomuto zdravému sportu.

Dětská odrážedla

Co je to odrážedlo?

Odrážedlo je kolo "ořezané na kost" tak, aby na něm mohli jezdit děti už od jednoho roku. Nemá pedály, řetěz ani postranní kolečka a nemusí se na něm dítě učit šlapat. Dítě se na odrážedle naučí jezdit úplně samo a to pomocí odrážení nohou od země. Vaše ratolesti budou velmi nadšené z jízdy a ze svého prvního „kola“. Odrážedlo je ideálním mezistupněm mezi tříkolkou a prvním opravdovým dětským kolem.

Na co si dávat před nákupem pozor?

Než se rozhodnete k nákupu dětského odrážedla, je třeba ujasnit si některá kritéria. Hlavní roli při výběru hraje kvalita a bezpečnost odrážedla, která je u dětí obzvlášť důležitá. (Všechna dětská odrážedla na e-shopu insportline.cz patří mezi kvalitní, ověřené a certifikované výrobky.) Před výběrem odrážedla sledujte:

Bezpečnost odrážedla
Odrážedlo musí být pro dítě bezpečné, nesmí mít žádné ostré hrany a pozor na vše, co nepůsobí už od pohledu dostatečně pevně či odolně.

Kvalitu odrážedla
Velice důležitý je materiál, ze kterého je odrážedlo vyrobeno. Jedná se především o rám, který musí odolat i hrubšímu zacházení dětí. Na trhu máme několik druhů, především kovové, plastové nebo dřevěné. Odlišné materiály mají různé vlastnosti a výhody:

Kovová odrážedla Plastová odrážedla Dřevěná odrážedla
+ pevnost + váha + pevnost
+ odolnost + cena + tradiční materiál
+ kvalita + odolnost vůči přírodním vlivům  + návrat k přírodě
+ vhodné pro více generací   + odolnost
    + vhodné i do interiéru

Váhu odrážedla
Odrážedlo by mělo být co nejlehčí, aby i nejmenší prcek nemusel při jízdě bojovat s váhou a také to určitě ocení rodiče, kteří mnohdy musí kolo nést v ruce, když už dítě nechce jezdit a jste někde na procházce v parku či hřišti

Typ kol (nafukovací / bantamové / plastové)
Na výběr máte kola nafukovací (kombinace duše a pláště), plastová nebo bantamová. Výhodou bantamových či plastových kol spočívá především v odolnosti, kde není potřeba kolo dofukovat, tím pádem nemůže dojít k píchnutí neboli defektu. Jízdní vlastnosti jsou však trošku odlišné, kola netlumí tolik nárazy a neabsorbují nerovnosti terénu. Oproti tomu nafukovací kola mnohem lépe absorbují nárazy a jízda je tak komfortnější i pro malé děti. Tvrdá bantamová kola jsou vhodná pro jízdu v nerovném a náročném terénu, naopak nafukovací kola jsou vhodnější do parků, městských částí a míst, kde jsou terény rovnější. Odrážedla s plastovými koly jsou určeny primárně do interiéru. 

Výšku sedátka od země
Sedátko odrážedla musí být dostatečně nízko, aby dítě bylo schopno odrážedlo bezpečně ovládat a dosáhlo oběma nohama na zem.
Dětská odrážedla

Jak zvolit správnou výšku sedátka odrážedla?

Výška sedáku odrážedlo je jeden z nejdůležitějších parametrů, který pozorně sledujte! Je důležité, aby dítě dosáhlo oběma nožičkama na zem (ne jen špičkami). Odrážedla jsou různě velká a ve většině případů mají nastavitelná sedla. Všeobecně platí, čím větší možnost nastavení výšky je, tím déle může dítě odrážedlo využívat.

Pokud nemáte příležitost odrážedlo osobně vyzkoušet, jednoduše si pomůžete tím, že postavíte dítě s mírně rozkročenýma nohama v botičkách (v případě, že dítě bude využívat odrážedlo i v interiéru, tak měřit bosou) a změřte rozměr od rozkroku k zemi v cm. Tento údaj poté porovnejte s údaji u vybraného odrážedla na e-shopu.

Brza u odrážedla - ANO či NE?

Tahle otázka nemá jednoznačnou odpověď. Základem je, pro jak staré dítě odrážedlo pořizujete. U malých dětí (1,5 – 3 roky) není brzda tak nutná, jelikož děti v tomto věku intuitivně používají k brždění nohy a jejich pozornost je zaměřená na držení rovnováhy. Navíc brzdění brzdičkou je pro spoustu dětí ve věku 1,5 – 3 roky problém, protože na to ještě nemají dost síly, aby brzdu dokázali dostatečně zmáčknout. Ve věku od 3 let by se děti už naopak měli učit používat brzdu, jelikož už jsou schopné vyvinout vyšší rychlost a mají více síly. Navíc při přechodu na dětské kolo je nutné, aby dítě umělo brzdu používat.

Velmi důležitá je kvalita a síla odporu brzd. Určitě nejprve vyzkoušejte, zda vaše dítě dosáhne na brzdné páky a zda zvládne brzdu přitáhnout. Myslete také na to, že dětské prstíky nemají takovou sílu a brzy se unaví. Příliš velká obtížnost přitáhnutí může způsobit, že dítě pak nemusí zvládnout bezpečně zabrzdit.

Vybírat můžeteOdrážedla s brzdouOdrážedla bez brzdy.  

Typy a rady, při výběru brzd u odrážedla:

  • U dětí do 3 let jsou brzdy u odrážedla nadbytečné, děti je neumějí používat či nemají dostatek síly, aby ji zmáčkli. (Brzdu případně odmontujte a odložte na později.)
  • Nechte svého malého jezdce vyzkoušet si odrážedlo a posuďte, jaká je ovladatelnost brzd. (Všeobecně platí - lepší žádná brzda než-li špatná)
  • Vhodnější je zadní brzda, přední může způsobit zablokování kola a tím nepříjmené pády.
  • Ve věku kolem 3-5 let je vhodné, aby se dítě naučilo používat ruční brzdu. (Při přechodu na dětské kolo už bude umět brzdu používat.)
Zpět na kategorii